Редактор: Юлия Георгиева e-mail: [email protected]кадър бТВСпоред мен вече минаха най-тежките месеци

...
Редактор: Юлия Георгиева e-mail: julia_georgieva_petel.bg@abv.bgкадър бТВСпоред мен вече минаха най-тежките месеци
Коментари Харесай

Икономист: Сега е нужен инвестиционен рестарт

Редактор: Юлия Георгиева 

e-mail: [email protected]

кадър бТВ

Според мен към този момент минаха най-тежките месеци за стопанските системи и у нас, и по света. Втората вълна влияе доста по-слабо върху стопанската система. Това значи, че може би човечеството би трябвало да се научи да преценява с това, че има болест, че има здравни рецесии, за се анучи да живее с тях, да се пази повече и да се приспособява. От друга страна при втората вълна към този момент не я видяхме тази свръхреакция на хората и в този момент виждаме, че в главните европейски стопански системи през октомври и ноември има резултат от рецесията, само че тя е той е доста по-слаб спрямо пролетта. Хората се приспособиха и промишлеността въпреки всичко работи.

Това разяснява в ефира на бТВ икономистът Лъчезар Богданов.

Хората, които останаха без работа по време на рецесията, към момента не са се преориентирали и това е огромния въпрос. Спестихме си огромния потрес на стопанската система с държавните ограничения, само че това не значи, че нямаме към 65 000 изгубени работни места. Те няма по какъв начин да се върнат 100% в същата си форма. Трябва да стартират работа нови бизнеси, да се влага, да се разширяваме към външните пазари по този начин, че тези хора да си намерят работа, изясни той.

Важно е стопанската система да рестартира, да рестартира инвистиционния развой. Тези, които съумяват сега, би трябвало да влагат, да взимат кридити, да уголемяват потенциала си, да наемат нови хора, да основават нови работни места. Това го видяхме в IT бранша, който за предходната година съумя да сътвори над 7000 нови работни места. Трудно е да кажем, че бранша процъфтява, само че се уголемява, разяснява икономистът.

Мерките не съумяха да стигнат до всички, които имат потребност, само че България прави това, което вършат и всички други страни - частична поддръжка за бизнесите, дотации за опазване на работни места и разсрочване на заеми. Т..е. няма някаква уникалност на нашите ограничения, неприятното е, че у нас ограниченията се движат постепенно, имаме огромна административна мудност, лишава месеци, уточни той.

 

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР